Psychologie

Psychologie je nejvíce podceňovanou oblastí u začínajících traderů. Většina traderů si existenci něčeho takového vůbec nepřipouští.

Úspěšné obchodování je z 60 % o psychologii, z 30 % money management a pouze z 10 % vstupní strategie. A přesto většina obchodníků věnuje 90 % svého času a energie právě vstupní strategii.

Co je tedy důvodem, že většina obchodníků ztrácí? Je to hlavně dáno nedostatkem disciplíny, sebekázně a schopnosti vyrovnávat se se ztrátami.

Myšlení v pravděpodobnostech

Jedná se hlavně o totální způsob změny myšlení, to co z vás dělá skvělého podnikatele, vás v tradingu naopak zničí. V podnikání musíte být rychlý a dravý, ale se stejným přístupem v tradingu akorát zrušíte účet. Trading je naopak o trpělivosti, disciplíně, musíte si počkat, až dostanete signál ke vstupu do obchodu dle vašeho systému a poté vstoupit s předem určeným SL a TP a za žádnou cenu s nimi nehýbat, pokud to není součástí vašeho systému.

Jediný obchod nic neznamená, jak víte, trhy jsou vysoce nepředvídatelné, proto je třeba pohlížet na obchodování jako celek. Hromada traderů dělá tu chybu, že obchodování hodnotí dle posledního obchodu, místo aby mysleli v pravděpodobnostech.

Z dlouhodobého pohledu víte, že jeden obchod nic neznamená, můžete mít celou sérii ztrát, ale přesto víte, že dlouhodobě equity jenom poroste.

Tip: To jestli daný systém vydělává či prodělává, zhodnoťte až na konci měsíce. Musíte se naučit myslet v měsících. Nyní to zní lehce, ale v praxi je to kolikrát pěkně tvrdý oříšek.

Úspěšný obchodník se nesnaží zjistit, kam trh půjde příště, ale dává přednost vyhledání drobné, stále se opakující statistické výhody, kterou posléze využije ve svůj prospěch.

Myšlení v pravděpodobnostech je naprosto nezbytné, pokud chcete na trhu dlouhodobě profitovat.

Přijímání ztrát

Pojďme se podívat na průměrného začátečníka, vrhne se obchodování, prvních několik obchodů má ziskových, už si začne pomalu plánovat, co si za vydělané peníze nakoupí, kam vyrazí na dovolenou.

Najednou přijde první ztráta, ta ho nerozhází, ví, že je to přirozená součást tradingu, pak ale přijde další ztráta, další, další a nejednou už je skoro u maximálního drawdownu. Je úplně vystresovaný, že další obchod bude zase ztrátový, proto ho vynechá a ejhle, tento obchod by byl zrovna velmi ziskový.

Náš začátečník je rozhořčen, naštván na obchodní systém a proto šáhne po jiném, tento už musí vydělávat! A celý proces se zase opakuje, pořád dokolečka, jedná se o začarovaný kruh. Bohužel si neuvědomuje, že problém není v obchodním systému, ale v něm samotném.

Tip: Dobrou věcí, než se pustíte do obchodování, je zjistit si, jak dlouhé období a kolik ztrátových obchodů má váš systém a jaký je maximální draw down.

Proč je pro nás přijímání ztrát tak těžké?

Už od malička je nám vtloukáno do hlavy, že musíme být ve všem perfektní, nejednáme-li, tak jak chtějí naši rodiče, jsme potrestáni. Nenapíšeme-li dobře písemku ve škole, jsme potrestáni špatnou známkou. Celkově je to dáno dnešní dobou, kdy ideálem je být bezchybný, není proto divu, že si už v raném věku vybudujeme špatné vzorce chování.

Pokud chceme být v tradingu úspěšní, musíme přehodnotit své myšlení a vzorce chování. Ztráty jsou součástí úspěšného tradingu. Zapomeňme na to, že musíme být bezchybní a perfektní. Chybuje každý, ale jenom blázen své chyby opakuje. Ne nadarmo se v tradingu říká:

„Cesta k bohatství vede přes nekonečné množství malých ztrát.“

Určitě, než začnete obchodovat naživo, si přečtěte alespoň jednu knihu o psychologii tradingu. Ušetříte si tím nejenom hromadu peněz, ale i času.

Následující kapitola: Kaizen →

← Předcházejí kapitola: Position sizing

Novinky, otázky, diskuze, share

Buďte informováni o novinkách, sledujte nás: Facebook, Twitter, Newsletter.

Máte nějaké otázky? Jaké jsou vaše zkušenosti? K článku můžete diskutovat níže v komentářích.

Líbil se vám článek? Sdílejte!



Kompletní FX manuál – Obsah

Necítíte se na celý proces sami? Chcete pomoci? Nechat si vše ukázat Live?

Skvělá zpráva: máme pro Vás měsíční kurz pod taktovkou zkušeného tradera.

Celý Proces s vámi projde krok za krokem, vše si budete zkoušet rovnou v praxi.

Blok AZáklady – obchodávání na Forexu

Blok BBacktestování – aplikace systému na minulá data

Blok CPaper trading – obchodování nanečisto

Blok DLive trading – obchodování naživo

Počáteční kapitál – kolik ho budu potřebovat a co dělat když ho nemám?
Position sizing – rozdíl mezi vyděláním 50ti tisíc a milionu při naprosto stejných obchodech a počátečním kapitálu
Psychologie – nejvíce opomíjená a přitom nejdůležitější!
Kaizen – zlepšujte se každý den pomocí malých změn

Blok E – Automatické obchodní systémy – poslední krůček evoluce tradera

3 komentáře

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*

3 + six =